Kwietniowa Masa Krytyczna

29 kwietnia 2016 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego w walce o miasto bardziej przyjazne rowerzystom przejechała Warszawska Masa Krytyczna.

Wciąż są konsultowane nowe Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego. Staramy się, aby były jak najlepsze. I to my, rowerzyści musimy potem pilnować, by powstające drogi dla rowerów trzymały się tych Standardów. By w nowych drogach rowerowych nie było zapadlisk, nienormatywnych uskoków, wystających studzienek.

Z wielką przyjemnością powitaliśmy na przejeżdzie nową rikszę. Tym razem bezawaryjnie pokonała z nami całą trasę. Mamy nadzieję, że teraz będzie z nami na każdym przejeździe.

wmk_201604

Więcej…
 

Marcowa Masa Krytyczna

25 marca 2016 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego w walce o miasto bardziej przyjazne rowerzystom przejechała Warszawska Masa Krytyczna.


Odwiedziliśmy tym razem prawą stronę Wisły, objechaliśmy Pragę Południe. Przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej zakończył się w nietypowym miejscu. Pod ambasadą Belgii na Senatorskiej rowerzyści złożyli kwiaty i zapalili świeczki ku pamięci ofiar niedawnych zamachów.

przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Więcej…
 

Oświadczenie WMK w związku z konsultacjami społecznymi projektu: „Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego”

Warszawska Masa Krytyczna po zapoznaniu się z projektem Standardów przedłożonym do konsultacji wyraża swoje rozczarowanie i zaniepokojenie.

Przedstawiony do konsultacji projekt jest w naszym odczuciu miałki i co najważniejsze, wręcz wsteczny w stosunku do aktualnie obowiązujących standardów.

Pomimo powoływania się przez autora na inne aktualnie obowiązujące w różnych miastach Polski standardy ogranicza się on wyłącznie do wskazania, iż takowe istnieją, zamiast czerpać z nich przykłady dobrych rozwiązań.

Głównym celem tworzenia nowej wersji standardów powinno być dostosowanie obecnie istniejących do aktualnego stanu prawnego oraz postępu w dziedzinie projektowania dróg rowerowych. Niestety autor tego nie robi.

W kwestiach takich jak np. śluzy rowerowe czy stosowanie nowo wprowadzonego znaku poziomego P-27 poza wskazaniem, iż takowe rozwiązania istnieją, potencjalny czytelnik nie znajdzie jakichkolwiek istotnych wskazówek odnośnie ich prawidłowego stosowania.

W przedstawionym projekcie nawet osoba nie zajmująca się profesjonalnie tą dziedziną z łatwością zauważy, iż w wielu miejscach stosowane przez autora zwroty „sugerują” dane rozwiązanie zamiast je zalecać lub wręcz nakazywać. Prowadzi do tego, iż standardy stają się zbiorem „sugerowanych rozwiązań” zamiast jasnymi wskazówkami dla projektantów odnośnie dopuszczalnych przez prawo, bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań. Sama objętość dokumentu oraz zawarta w nim ilość rysunków i schematów wskazywanych rozwiązań wyraźnie pokazują, iż ww. projekt jest jedynie zarysem dokumentu, na który miało opiewać zlecenie.

Na negatywny odbiór projektu wpływa również łatwa do zauważenia tendencja autora do stosowania metody kopiuj-wklej bez właściwej refleksji nad konsekwencjami (np. błędy gramatyczne) oraz liczne literówki.

Ponieważ znajdujemy się na początkowym etapie konsultacji Warszawska Masa Krytyczna zastrzega sobie prawo do złożenia uwag i sugestii w formie pisemnej w terminie określonym w ogłoszeniu o konsultacjach.

 

 

 

Masa Krytyczna ku pamięci Żołnierzy Wyklętych - 6 marca 2016

6 marca 2016 roku o godzinie 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie ruszyła kolejna już Masa Krytyczna poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych.

wmk2016ipn

Więcej…
 

Lutowa Masa Krytyczna

26 lutego 2016 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego w walce o miasto bardziej przyjazne rowerzystom przejechała Warszawska Masa Krytyczna.
Jechaliśmy po DOBRE standardy rowerowe. Miasto właśnie organizuje cykl konsultacji nowych standardów rowerowych, które będę obowiązywać przez następne lata i które determinują jakość powstającej infrastruktury rowerowej.

 

wmk201602

Więcej…
 

Styczniowa Masa Krytyczna - 29 stycznia 2016

29 stycznia 2016 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego w walce o miasto bardziej przyjazne rowerzystom wyjechała pierwsza w tym roku Warszawska Masa Krytyczna. Tym razem pojechaliśmy na Muranów, Żoliborz i Bemowo, wróciliśmy przez Wolę i Śródmieście.
W tym miesiącu przypominamy, że rower, wbrew niektórym publicznym wypowiedziom, to całoroczny środek transportu. Co widać po ilości rowerzystów na ulicach. Zima nie przeszkadza w jeździe rowerem. A od piątkowej Masy do kalendarzowej wiosny tylko 51 dni.


przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Więcej…
 

Grudniowy przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej - Po świątecznym obiedzie przejedź się na rowerze

W pierwszy dzień Świąt, w piątek o godzinie 18:00 spod kolumny Zygmunta ruszył ostatni w 2015 roku przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej.
Pogoda była przyjemna, niezimowa, do 10 stopni, bezdeszczowo, chmur niewiele. Trasa nieduża, około 10 kilometrów, tylko po Centrum.

Zaprosiliśmy wszystkich, którzy się przejedli świątecznie i tych, przed którymi jeszcze czekały zmagania kulinarne. Zaprosiliśmy dzieci, bo trasa była jak wymarzona dla nich. Zaprosiliśmy dorosłych rowerzystów niecałorocznych, żeby sami sobie mogli udowodnić, że rowerem można zawsze.

Z Warszawską Masą Krytyczną jechał rowerowy Mikołaj z sakwą rowerową pełną łakoci. Na przyczepce rowerowej ciągnął za sobą Masową choinkę. Większość rowerów była przyozdobiona bombkami i choinkowymi światełkami. Rowerzyści na głowach mieli czerwone mikołajowe czapeczki, w tłumie widać też było reniferowe rogi i nosy.

Warszawska Masa Krytyczna miała swój wkład w świątecznej iluminacji miasta.
przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Więcej…
 

Listopadowa Masa Krytyczna - Rowerem przez obie Pragi - 27 listopada 2015r.

27 listopada o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego ruszła na wschód miasta Warszawska Masa Krytyczna. Jechaliśmy pod hasłem Rowerem przez obie Pragi.

Tym razem chcieliśmy zwrócić uwagę na brak dróg rowerowych wzdłuż centralnych arterii Pragi Północ i Pragi Południe. Wzdłuż ciągu Grochowska/Zamojskiego/Targowa mamy tylko pokawałkowany bubel po północnej stronie Targowej, reszta jest rowerową pustynią. Podobnie jest na całej, długiej Waszyngtona. Miasto już kilkakrotnie przymierzało się do drogi rowerowej wzdłuż Waszyngtona, bo miejsca jest tam wiele. Wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem.
Pragniemy, aby władze Warszawy, by miejscy urzędnicy zauważyli fakt, że prawobrzeżnym Warszawiakom również są potrzebne szerokie komunikacyjne drogi rowerowe wzdłuż głównych ulic.

przejazd_wmk

Więcej…
 

Październikowa Masa Krtytyczna - 30 października 2015r.

W ostatni piątek października Warszawska Masa Krytyczna po raz kolejny wyruszyła na ulice Warszawy w walce o bezpieczne ulice i drogi rowerowe. 

Październikowy przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej przebiegał pod hasłem „Kierowco, daj żyć!”
Bo mimo rozwoju infrastruktury rowerowej i mimo zmian w Prawie o Ruchu Drogowym nie maleje liczba śmiertelnych ofiar wśród rowerzystów. Na Mazowszu w 2013 roku zginęło 67 rowerzystów, w 2014 - 54. W Warszawie odpowiednio trzech i czterech. Niestety, większość wypadków rowerowych zaistniała z winy kierujących samochodami.

Rowerzyści przejechali ulicami i przez skrzyżowania, które są wysoko w statystykach warszawskich wypadków: Puławska, Żwirki, Grójecka, skrzyżowanie Ujazdowskich i Pięknej, rondo Zawiszy.

30 października rowerzyści mieli Warszawskie Rowerowe Zaduszki. Każdy rower w trakcie przejazdu miał na kierownicy czarną wstążeczkę.

przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Więcej…
 

Wrześniowa Masa Krytyczna - 25 września 2015r.

W ostatni piątek września Warszawska Masa Krytyczna po raz kolejny wyruszyła na ulice Warszawy w walce o bezpieczne ulice i drogi rowerowe.

Tym razem pojechaliśmy na Mokotów. Odwiedziliśmy między innymi Dolinę Służewiecką, gdzie wciąż czekamy na wytyczenie przejazdów rowerowych przez niektóre skrzyżowania na tej ulicy. Przejechaliśmy Aleją Wilanowską, obok miejsca absurdalnego zakazu jazdy rowerem, gdzie rowerzysta musi się błyskawicznie uczyć trudnej sztuki teleportacji. Jechaliśmy również ulicą Niepodległości, na której bardzo potrzebna jest droga rowerowa.

Tradycyjne "rowery w górę" na zakończenie pod Kolumną Zygmunta przerodziło się w spontaniczny konkurs "kto utrzyma rower dłużej nad głową". Zwycięzców było trzech.

przejazd Warszawska Masa Krytyczna

 

Więcej…
 

Sierpniowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 sierpnia 2015r.

28 sierpnia 2015 roku o godzinie 18:00 z placu Zamkowego w Warszawie przejechała kolejna już Masa Krytyczna.

Warszawska Masa Krytyczna 28.08.2015

Więcej…
 

Masa Powstańcza - 8 sierpnia 2015

MP
9. edycja Masy Powstańczej poświęcona była Godzinie W. Poprzednie przejazdy skupiały się m.in. na łączniczkach, barykadach, poczcie polowej jak również na poszczególnych batalionach biorących udział w Powstaniu Warszawskim.
W tym roku chcieliśmy przypomnieć warszawiakom istotę Godziny W i walk powstańczych w pierwszych dniach sierpnia.

Punktualnie o godz. 17:00 ruszyliśmy spod Muzeum Powstania Warszawskiego trasą, która opiera się na granicach obszaru objętego walkami w dniu 1 sierpnia 1944 roku. Przewodnik jadący na czele kolumny opowiadał o wybuchu i początkowej fazie Powstania Warszawskiego w dzielnicach, którymi poruszali się  rowerzyści.

Więcej…
 

Lipcowa Warszawska Masa Krytyczna - 31 lipca 2015

Lipcowa Warszawska Masa Krytyczna - 31 lipca 2015

31 lipca Warszawska Masa Krytyczna przejechała ponad 21 km. Wieczór był letni, lipcowy, temperatura mocno poniżej 20 stopni.

Rowerzyści przejechali ulicami Śródmieścia, Pragi Północ, Targówka, objechali cmentarz Bródnowski wraz z przyległymi osiedlami, wracali przez Muranów: przejechali dwoma 2 mostami, Śląsko-Dąbrowskim i Gdańskim.

wmklipiec

Więcej…
 

Czerwcowa Warszawska Masa Krytyczna - Budżet partycypacyjny - Głosuj na projekty rowerowe 26 czerwca 2015

Czerwcowa Warszawska Masa Krytyczna - Budżet partycypacyjny - Głosuj na projekty rowerowe 26 czerwca 2015
czerwiec2015

W piękny i ciepły letni wieczór, w ulewnym deszczu spod kolumny Zygmunta ruszyła czerwcowa Warszawska Masa Krytyczna. Solidny deszcz ostudził wszelkie emocje, zwłaszcza te związane z zakończeniem roku szkolnego. Po 20 minutach wyszło słońce, jechaliśmy suchymi ulicami. Uczestnicy przejazdu pamiętali o „lewej wolnej” dla zabezpieczenia, co dodatkowo sprawiło, że przejazd był bardzo sympatyczny.
Jechaliśmy w ostatnim dniu głosowania na projekty z Budżetu Partycypacyjnego. Trasa przejazdu wiodła ulicami Śródmieście, Żoliborza, Bemowa i bliskiej Woli. To tylko niektóre dzielnice, gdzie zgłoszono wiele projektów BP tworzących lub poprawiających infrastrukturę rowerową.
Po powrocie z przejazdu Masy, spóźnialscy i zapominalscy mieli jeszcze dość czasu, by, w ostatniej chwili, do północy, zagłosować na pro-piesze i pro-rowerowe projekty Budżetu Partycypacyjnego.

Więcej…
 

Wyniki Cyklicznego Konkursu Fotograficznego 2015

Oto nagrodzone prace w Cyklicznym Konkursie Fotograficznym 2015.

Do wyboru było 54 wyjątkowych prac. Spośród nich wybrano 5 najlepszych. Autorzy otrzymali atrakcyjne nagrody.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział oraz gratulujemy wygranym.

 

Kliknij "Więcej" aby zobaczyć nagrodzone prace...

I miejsce

1

 

II miejsce

2

 

3 miejsce

3

 

4 miejsce

4

 

5 miejsce

5

 

Cykliczny Konkurs Fotograficzny 2015

MP9004387551Zapraszamy wszystkich parających się fotografią do wzięca udzialu w konkursie fotograficznym z okazji Świeta Cyklicznego 2015.

Konkurs polega na wysłaniu 3 zdjęć związanych z tematyką rowerową pod adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Na pięciu najlepszych fotografów czeka pięc atrakcyjnych nagród.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas festynu Święta Cyklicznego 14 czerwca 2015 roku.

Termin nadsyłania prac: 10 czerwca 2015 do godziny 20:00.

Za zajęcie 1 miejsca nagrodą będą dwie sakwy rowerowe Crosso

Za zajęcie 2 miejsca u-lock firmy Abus

Za zajęcie 3 miejsca komplet oświetlenia do roweru

Za zajęcie 4 miejsca zestaw książek o tematyce rowerowej

Za zajęcie 5 miejsca zestaw gadżetów rowerowych

 

Zapoznaj się z regulaminem klikając "Więcej"

Więcej…
 

Święto Cykliczne 2015 - 14 czerwca 2015r.

Już po raz czwarty Warszawa będzie uczestniczyć w Święcie Cyklicznym - największej, ogólnopolskiej, odbywającej się jednocześnie w kilkunastu miastach w Polsce rowerowej imprezie organizowanej przez ogólnopolską sieć Miasta dla Rowerów. Startujemy 14 czerwca 2015 roku o godzinie 12:00 z placu Zamkowego w Warszawie. W tym roku hasłem przejazdu jest "Śluzy malować - najwyższy czas zalegalizować!". Hasło przejazdu ma związek ze ślimaczącymi się od kilku lat projektami rozporządzeń, które mają ułatwić powstawanie lepszej rowerowej infrastruktury - dróg rowerowych, pasów, czy właśnie śluz. Prace nad dokumentami mają typowo polskie tempo - ciągną się już czwarty rok. Najwyższy czas, by Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w końcu zakończyło nad nimi prace. Od tego zalezy nie tylko bezpieczeństwo rowerzystów w całej Polsce, ale i setki milionów złotych wydawane obecnie na infrastrukturę substarndardową, niebezpieczną, lub niekompletną.

plakat scwaw

Plan dnia:

12:00 -  Plac Zamkowy - zebranie się grupy, ogłoszenia przed startem
12:10 - wyjazd z pl. Zamkowego trasą: Krakowskie Przedmieście,
Królewska, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Goworka,
Spacerowa, Belwederska, Sobieskiego, Witosa, al.Wilanowska, Rolna, KEN,
Surowieckiego, Romera, Herbsta, Pileckiego, Ciszewskiego, Rosoła, Ghandi,
KEN
Około 14:00 przyjazd pod Ratusz Ursynowa:

Plan pikniku pod urzędem dzielnicy Ursynów (al. KEN 61):

14.00-14.10 - Wstęp, przywitanie, podanie liczby uczestników przejazdu, rowery do góry, ogłoszenia
14:10-14:20 - Słowo od Burmistrza Ursynowa, sponsora
14.20-14:30 - Konkursy: najliczniejsza rodzina, najstarszy i najmłodszy uczestnik przejazdu
14.30-14.50 - Konkurs zmiany dętki na czas (1 grupa)
14:50- 15.00 - Rozstrzygnięcie konkursu FOTO
15:00-15.05 - Rowery poziome - prezentacja, zaproszenie na plac, gdzie będzie możliwość nauczenia się jeździć "poziomkami"
15.05 - 15:25 - Konkurs zmiany dętki na czas (2 grupa)
15:25-15:40 - Prezentacja i pokaz Ratowniczej Grupy Rowerowej
15:40-16:00 - Test zabezpieczeń rowerowych


Oprócz tego przez cały czas trwania pikniku - konkursy i zabawy dla najmłodszych, stoiska z gastronomią, stoiska rowerowe, miasteczko ruchu drogowego policji. Zapraszamy!

 Partnerami Święta Cyklicznego Warszawa 2015 są:

giant-corp-logo-300-pms-01liv logotype-01logo-nadpis-ursynow - cmyk

 

 

Masa Krytyczna "Tego problemu już nie ma" 29 maja 2015

 DSC0282
Majowa Masa Krytyczna - 29 maja 2015 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego i pod hasłem "Tego problemu już nie ma"

(Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy o problemie braku dróg rowerowych w Warszawie, Dziennik, 31.10.2014)

Trasa przejazdu:

Plac Zamkowy,Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Batorego, al. Niepodległości, Woronicza, Puławska, Dolna, Chełmska, Czerniakowska, Solec, al. Armii Ludowej, Wawelska, Kopińska, Grzymały-Sokołowskiego, Al. Jerozolimskie, al. Prymasa Tysiąclecia, Górczewska, Okopowa, al. "Solidarności", Bielańska, Senatorska, Plac Zamkowy.

Dystans ok: 26 km

Interaktywna mapa - LINK

 
 
 

Masa Krytyczna "Rowerem do Mordoru" - 24 kwietnia 2015r.


DSC 8085

Majowa Masa Krytyczna  - 24 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego i pod hasłem "Rowerem do Mordoru" na południe miasta ruszyła Warszawska Masa Krytyczna.Tym razem chcieliśmy zwrócić uwagę na brak połączeń rowerowych pomiędzy największym zagłębiem biurowym Warszawy, Służewcem Przemysłowym (zwanym często Mordorem) a okolicznymi osiedlami, stacjami metra i resztą Warszawy.

Miasto wydaje się od wielu lat nie zauważać tematu Służewca Przemysłowego wydając zgody na budowę kolejnych inwestycji biurowych, do których nie ma dojazdu. Ostatnio urzędnicy z Ratusza i Mokotowa wręcz sabotują powstanie wygodnego połączenia rowerowego pomiędzy Służewcem a Ursynowem. Ostatnia przebudowa przepustu Potoku Służewieckiego pod ulicą Puławską nie tylko nie polepszyła warunków dla ruchu rowerowego i nie wytworzyła wygodnego połączenia tych dwóch części miasta, ale pogorszyła warunki ruchu rowerowego sztucznie wytwarzając nową barierę! Inwestycje wykonano niezgodnie z prawem lokalnym, wbrew zapisom Miejscowego planu Zagospodarowania Przestrzennego nakazującego dostosowanie przepustu do ruchu rowerów i pieszych! Argumenty urzędników są absurdalne! Pełnomocnik Ratusza do spraw rowerów wydaje się być bezsilny, gdy Mokotowscy i miejscy urzędnicy idą w zaparte uniemożliwiając mieszkańcom Ursynowa i okolic dojazd rowerami do swoich miejsc pracy.

Dojazd do Mordoru z innych części miasta wcale nie jest łatwiejszy. Nie możemy tego tak zostawić!

Trasa: Plac Zamkowy,Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyska, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Puławska, Domaniewska, Bukowińska, Rolna, al. KEN, Herbsta, Pileckiego, Płaskowickiej, Rosoła, Ciszewskiego, Nowoursynowska, Wałbrzyska, al. Lotników, Modzelewskiego, Domaniewska, al. Niepodległości, Chałubińskiego, Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście , Plac Zamkowy.

Dystans ok: 30 km
Interaktywna mapa - LINK
 
 
 

Masa Krytyczna na Dniu Ziemi - 26 kwietnia 2015

Plakat Dnia Ziemii

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Ziemi 2015, które odbędą się 26 kwietnia 2015 roku w godzinach 10-18 na Polach Mokotowskich.

Pośród licznych organizacji, które będą miały swoje stoiska na tym wydarzeniu, nie mogło zabraknąć także Warszawskiej Masy Krytycznej i zaprzyjaźnionego z nami stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Na wspólnym stoisku zaprezentujemy ogrom naszej rowerowej działalności, doradzimy jak dojezdżać jednośladem do pracy, jak wyposażyć rower i jak żyć. Doradzimy jak skutecznie walczyć o infrastrukturę rowerową w swojej okolicy, a osoby chetne zaprosimy do współpracy jako wolontariuszy naszych Ratowników Rowerowych, Zabezpieczenia oraz innych grup działających przy Masie. Nie zabraknie naszej rowerowej rikszy, mapek rodzącej się powoli w Warszawie infrastruktury rowerowe, rowerowych raportów i innej lektury. Stowarzyszenie Zielone Mazowsze skupi się na temacie dostępności miasta - pokaże jak mogłyby i powinno zmienić się centrum Warszawy by być bardziej przyjazne pieszym, cyklistom, osobom z niepełnosprawnościami, czy matkom z dziećmi.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemii organizowane przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej obchodzone są pod hasłem "Z energią zmieńmy źródła", zachęcamy więc, by zainteresować się także tematem energii odnawialnej. Edukacja społeczeństwa dotycząca OZE, zwłaszcza w kontekście Dyrektywy Rady i Parlamentu Europejskiego 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych obliguje nas do zwiększenia wykorzystania zużycia energii ze źródeł odnawialnych. Ważna rola w tym procesie przeznaczona jest dla świadomych obywateli, którzy podejmują swe indywidualne działania i dokonują wyborów związanych z codziennym życiem a także podejmują decyzję dotyczącą efektywności energetycznej i oszczędzania energii w domu. Promocja OZE to inwestycja w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. Wiele zmian klimatycznych powodowanych jest rosnącym wykorzystaniem zasobów naturalnych, będących efektem zaspokojenia obecnego modelu produkcji i konsumpcji. Do zatrzymania istniejącego trendu potrzebne są głębokie zmiany wzorców konsumpcji na poziomie gospodarstw domowych.

Więcej informacji o Dniu Ziemi na stronie: http://www.dzienziemi.org.pl/

 


Strona 2 z 5

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna


Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości