Masa Krytyczna "Rowerem do Mordoru" - 24 kwietnia 2015r.


DSC 8085

Majowa Masa Krytyczna  - 24 kwietnia 2015 roku o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego i pod hasłem "Rowerem do Mordoru" na południe miasta ruszyła Warszawska Masa Krytyczna.Tym razem chcieliśmy zwrócić uwagę na brak połączeń rowerowych pomiędzy największym zagłębiem biurowym Warszawy, Służewcem Przemysłowym (zwanym często Mordorem) a okolicznymi osiedlami, stacjami metra i resztą Warszawy.

Miasto wydaje się od wielu lat nie zauważać tematu Służewca Przemysłowego wydając zgody na budowę kolejnych inwestycji biurowych, do których nie ma dojazdu. Ostatnio urzędnicy z Ratusza i Mokotowa wręcz sabotują powstanie wygodnego połączenia rowerowego pomiędzy Służewcem a Ursynowem. Ostatnia przebudowa przepustu Potoku Służewieckiego pod ulicą Puławską nie tylko nie polepszyła warunków dla ruchu rowerowego i nie wytworzyła wygodnego połączenia tych dwóch części miasta, ale pogorszyła warunki ruchu rowerowego sztucznie wytwarzając nową barierę! Inwestycje wykonano niezgodnie z prawem lokalnym, wbrew zapisom Miejscowego planu Zagospodarowania Przestrzennego nakazującego dostosowanie przepustu do ruchu rowerów i pieszych! Argumenty urzędników są absurdalne! Pełnomocnik Ratusza do spraw rowerów wydaje się być bezsilny, gdy Mokotowscy i miejscy urzędnicy idą w zaparte uniemożliwiając mieszkańcom Ursynowa i okolic dojazd rowerami do swoich miejsc pracy.

Dojazd do Mordoru z innych części miasta wcale nie jest łatwiejszy. Nie możemy tego tak zostawić!

Trasa: Plac Zamkowy,Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyska, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Puławska, Domaniewska, Bukowińska, Rolna, al. KEN, Herbsta, Pileckiego, Płaskowickiej, Rosoła, Ciszewskiego, Nowoursynowska, Wałbrzyska, al. Lotników, Modzelewskiego, Domaniewska, al. Niepodległości, Chałubińskiego, Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście , Plac Zamkowy.

Dystans ok: 30 km
Interaktywna mapa - LINK
 
 
 

Gdzie jest BemowoBike? - Marcowa Masa Krytyczna - 27 marca 2015

Mimo niesprzyjającej pogody blisko 200 rowerzystów i rowerzystek zebrało się 27 marca 2015 roku na placu Bankowym by wspólnie ruszyć na Bemowo w poszukiwaniu zaginionych rowerów systemu BemowoBike. Rowery te z powodu zaniedbań, nieporozumień i walki o stołki w ratuszu zniknęły ostatnio z ulic Bemowa. Mimo szumnych zapowiedzi nic nie wskazuje, by w najblizszym czasie miały wrócić. Mieszkańcy Bemowa w zamian za zlikwidowany system otrzymali co prawda "na pocieszenie" 3 stacje Veturilo, ale stacje te nie nie wzięły się znikąd - by je postawić na Bemowie, trzeba było usunąć je z innych miejsc w mieście. Likwidując Bemowo Bike Warszawa zmniejszyła liczbe stacji roweru publicznego poniżej 200 - tym samym cofając się w rozwoju o ponad rok jezeli chodzi o rozbudowę systemu. Temat Bemowo Bike jest istotny także z innego powodu - już niedługo kończy się umowa na operatora systemu Veturilo. Jezeli miasto nie podejmie na czas odpowiednich kroków i nie rozpocznie z odpowiednim wyprzedzeniem działań na rzecz wyłonienia nowego operatora systemu lub zmiany modelu jego funkcjonowania, historia z Bemowo Bike może powtórzyć się - tylko, że w całej Warszawie i na nieporównywalnie większą skalę.

Marcowa Warszawska Masa Krytyczna w poszukiwaniu BemowoBike

Co ważne, mimo fatalnej pogody (przez większość czasu lało, wiał zimny wiatr, a temperatura spadła do 5 stopni Celsjusza) niemal wszyscy dojechali do mety na placu Zamkowym pokazując w ten sposób, że rower to środek transportu, którym można jeździć niezależnie od pogody i pory roku.

Ciekawe zdarzenie miało też miejsce podczas samego przejazdu Masy. Na Bemowie, na Powstańców Śląskich przed Warszawską Masą Krytyczną rozstąpił się... samochodowy korek stojący na tej ulicy w obu kierunkach. Auta rozjechały się na boki, by peleton mógł przejechać środkiem bez zwalniania i dyskomfortu masowiczy - czyli dokładnie tak samo jak rowerzyści przejeżdzają przez korek na codzień. Dziękujemy kierowcom, że przerwali swoje codzienne blokowanie miasta by inni mogli przejechać szybko i wygodnie. Doceniamy ten gest i prosimy o więcej każdego dnia!

Więcej…
 

Smogowa Masa, której nie było - 27 lutego 2015

27 lutego o godzinie 18:00 na placu Zamkowym w Warszawie nie spotkało się 320 rowerzystów, bo wszyscy wystraszyli się zapowiedzi ratusza i mediów. Po dłuższym niż zwykle zgromadzeniu na Zamkowym rowerzyści nie otrzymali od Greenpeace maseczek chroniących przez pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10. Następnie cykliści w ogóle nie ruszyli na ulice miasta. Od 18:30 do 20:30 nie jeździli po pasach rowerowych na Tamce, których Pan viceprezydent Wojciechowicz absolutnie nie chciał zlikwidować. Na koniec dwugodzinnego przejazdu 88 rowerzystów nie zrobiło sobie pamiątkowych zdjęć pod stacją Warszawa Stadion i nie podniosło rowerów w tradycyjnym geście Warszawskiej Masy Krytycznej. Tego wszystkiego nie próbowała ogarnąć stołeczna policja, która nie zmarnowała hektolitrów paliwa do radiowozów jeżdżąc w tę i nazad za przypadkowymi rowerzystami, którzy akurat pojawili się w okolicach Tamki. Jedyne, co zdarzyło się naprawdę w ten piątek to samochodowe korki. Ale z tym kierowcy doskonale poradzili sobie sami.

Poniżej kilka zdjęć, których nie wykonano:

Więcej…
 

Masa Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2015r.

1 marca 2015 roku o godzinie 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie ruszy kolejna już Masa Krytyczna poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Więcej…
 

Świetlista Warszawska Masa Krytyczna - 30 stycznia 2015

30 stycznia po godzinie 18-stej, pomimo deszczowej pogody, na warszawskie ulice wyjechała pierwsza w tym roku Warszawska Masa Krytyczna. Tym razem trasa prowadziła przez Śródmieście, Mokotów i Powiśle.

Styczniowa Warszawska Masa Krytyczna (fot. vit)

fot. vit

Świetlista Masa Krytyczna zwracała uwagę na tematy związane z oświetleniem. Nie chodziło tylko o oświetlenie rowerów (choć to ważne!). Chcieliśmy zwrócić uwagę także na konieczność odpowiedniego oświetlenia dróg rowerowych, które często chowają się w mroku, ciemności ekranów akustycznych, czy cieniu sklerozy pracowników ZDM, którzy zapomnieli zadbać o wymianę żarówki, sprawność latarni, czy włączenie lamp na czas. Szczególnie ważne jest dobre oświetlenie przejazdów rowerowych przez jezdnie jako miejsc potencjalnie kolizyjnych. Zwracamy także uwagę, że niezależnie od tego ile i jakich lampek będzie posiadał rowerzysta, na tle znacznie silniejszych reflektorów aut i tak będzie on słabo widoczny. Dlatego konieczne jest by to kierowcy stale rozglądali się i zwyczajnie wypatrywali - nie tylko rowerów, ale i pieszych, którzy przecież oświetlenia nie mają wcale. Tylko dzięki temu może być bezpiecznie!

Na Swietlistą Masę Krytyczną ruszyła 133 rowerzystów, dobrze oświetlonych, a w pewnej części także posiadających rowery udekorowane dodatkowym oświetleniem. Kilka osób niemal dosłownie owinęło rowery światłem. Musimy przyznać, że nic nie wygląda lepiej niż peleton kilkuset cyklistów migających lampkami!

Więcej…
 

XI Masa Krytyczna dla WOŚP

wosp

W tym roku Warszawska Masa Krytyczna po raz jedenasty pojechała na miasto zbierając pieniądze na Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Więcej…
 

Grudniowa Warszawska Masa Krytyczna - 26 grudnia 2014

26 grudnia 2014 roku o godzinie 18:00 na ulice Warszawy wyruszyła na ulice miasta kolejna Warszawska Masa Krytyczna. Z racji na termin (II dzień świąt Bożego narodzenia) na Masę zabrano okolicznościowe przebrania, rowery przyzdobiono bombkami, łańcuchami choinkowymi i oczywiście lampkami.

P1150706

Więcej…
 

Listopadowa Warszawska Masa Krytyczna - 28 listopada 2014

28 listopada odbyła się kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

DSC 7530

 

Więcej…
 

Warszawska Masa Krytyczna "Bubli od metra" - 31 października 2014

31 Października o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego wyruszyła kolejna Warszawska Masa Krytyczna.

WZ2

Tym razem na ulice miasta wyruszyliśmy tuż przed otwarciem drugiej linii metra i wyborami. Pod hasłem "Bubli od metra" przejedziechaliśmy między innymi ulicą Targową, gdzie przy okazji budowy metra zmarnowano szansę na ucywilizowanie ulicy i powstanie infrastruktury rowerowej. Rowerzystom w tym miejscu ostał się niewielki i do niczego nie nadający się ogryzek drogi rowerowej. Nie stroniliśmy od ulic, gdzie z okazji budowy metra coś dla rowerzystów powstało. W trakcie przejazdu pojechaliśmy ulicą Prostą - ale tylko do Żelaznej, by wyraźnie zasygnalizować nasze niezadowolenie z faktu iż droga rowerowa urywa się tam na murze Norblina. Nie dajemy sobie wmówić, że zabrakło tam miejsca - obok zmieściły się aż dwie jezdnie dla aut - każda mająca po kilka pasów, każdy o szerokości niemal autostradowej. Pokonaliśmy ulicę Świętokrzyską, gdzie rowerzyści wciąż uszkadzają koła na źle wykonanych rynienkach kanalizacyjnych i zbyt wysokich uskokach. Zajechaliśmy na plac Wileński i skrzyżowanie Marszłakowskiej ze Świętokrzyską, gdzie miasto nie miało odwagi dostatecznie zwęzić jezdni przez co piesi nie mieszczą się na chodnikach i przejściach dla pieszych w zasadzie uniemożliwiając normalne korzystanie z taktejszych dróg rowerowych. Zobaczono nas również na ulicy Żelaznej - pojechaliśmy tam by przypomnieć miastu o pasach rowerowych, których powstanie opóźniła budowa metra. Wciąż czekamy na te pasy!

W przejeździe wzięły udział 344 osoby. Wbrew opiniom hejterów i trolli internetowych była to jedna ze spokojniejszych i fajniejszych Mas w 2014 roku, a przejazd nie spowodował paraliżu miasta (kierowcy w tym czasie stali w korkach, ale gdzie indziej niż jechała Masa).

Masa zaowocowała też bon motem Pani Ewy Gawor z urzędu miasta, która stwierdziła, że problemu braku dróg rowerowych w Warszawie "już nie ma" i Masa mogłaby przestać jeździć. Tym samym Pani Dyrektor dołączyła do naszej listy osób wygłaszających Złote Myśli. Obiecujemy, że tematem jednej z najbliższych Mas będą poszukiwania dróg rowerowych na ulicach miasta - skoro problemu ich braku "już nie ma", to na pewno je znajdziemy zarówno w centrum na al. Jerozolimskich, ullicy Solidarności, na całej długości Marszałkowskiej czy Jana Pawła II jak i dalej od centrum - np. na Żwirki i Wigury, Puławskiej, Jagiellońskiej, czy Targowej :-)

Więcej…
 

Wrześniowa Warszawska Masa Krytyczna 26 września 2014

26 września 2014 o godzinie 18 odbył się kolejny przejazd Warszawskiej Masy Krytycznej

Było nas 563 osób

Więcej…
 


Strona 4 z 17

NASTĘPNA MASA ZA:

Lista informacyjna